Přespolní běh – okresní kolo
Přespolní běh jsme v minulosti pořádali pravidelně a po loňské pauze jsme se k organizaci vrátili. Letos se akce zúčastnilo 20 škol, tj. cca 400 závodníků a závodnic. Závod byl rozdělen do čtyř samostatných kategorií a konal se v budišovském zámeckém parku.
První závod byl určen žákyním 6. a 7. tříd, které běžely dvakrát okruh zámeckým parkem. Vítězkou se stala Jasmína Gruszková ze školy TGM Třebíč, na druhém místě skončila Monika Vrbková ze ZŠ a MŠ Valeč a na třetím místě Lucie Rousková ze ZŠ Husova v Náměšti nad Oslavou. V této kategorii v týmové soutěži vyhrála ZŠ Týnská Třebíč, na druhém místě skončila ZŠ a MŠ Bartuškova Třebíč a na třetím ZŠ Benešova Třebíč. V této kategorii se naše družstvo reprezentované Šárkou Nováčkovou, Sárou Volfovou, Lucií Macháčkovou, Eliškou Večeřovou a Denisou Zedníčkovou umístilo na 12. pozici z 16.
Jako druzí odstartovali žáci ze 6. a 7. tříd, kteří běželi tzv. velký okruh na „Věterák“. Vítězem se stal Jan Havelka ze ZŠ na Kopcích, druhý byl David Zacha ze ZŠ Komenského v Náměšti nad Oslavou a třetí Michal Bajcar ze ZŠ Bartuškova Třebíč. V soutěži mužstev bylo na prvním místě družstvo ze ZŠ Havlíčkova Moravské Budějovice, na druhém tým ze ZŠ Benešova Třebíč a na třetím družstvo ze ZŠ TGM Třebíč. Naše mužstvo ve složení Jan Burian, Kryštof Dostál, Ondřej Šula, Samuel Smejkal a Dominik Večeřa se umístilo na 9. místě z 16 zúčastněných škol.
Jako předposlední se na start postavili chlapci z 8. a 9. tříd. Běželi velký okruh na „Věterák“ a následně ještě tzv. malý okruh v zámeckém parku. V této kategorii zabodovali tři Štěpánové; vyhrál žák ZŠ Budišov Štěpán Polenda, za ním se umístil žák ZŠ Havlíčkova v Moravských Budějovicích Štěpán Tržil a na třetím místě doběhl žák ze ZŠ Benešova Třebíč Štěpán Vacek. V soutěži mužstev vyhrála ZŠ Husova z Náměště nad Oslavou, na druhém místě skončil tým z Gymnázia Třebíč a na třetím místě mužstvo ze ZŠ Benešova Třebíč. Naši žáci ve složení Štěpán Polenda, Šimon Bednář, Karel Křivý, Bracken Spencer a Emil Koňa se umístili na krásném čtvrtém místě z osmnácti zúčastněných škol. V této kategorii se bohužel stala chyba při zpracovávání výsledků a na místě nebyla předána medaile Štěpánu Vackovi ze ZŠ Benešova. Za toto pochybení se omlouváme. Medaili i diplom již žák obdržel.
V závěrečném závodě dívek z 8. a 9. tříd, které běžely dva zámecké malé okruhy, zvítězila žákyně Gymnázia Třebíč Kateřina Mrákotová, z téže školy skončila na třetím místě ještě Nela Janková. Žákyně gymnázia doplnila na 2. místě Ela Gotthardová ze ZŠ Týnská. Tuto kategorii ovládlo Gymnázium Třebíč, na druhém místě skončila ZŠ a MŠ Bartuškova Třebíč a ZŠ Týnská Třebíč skončila třetí. Naše žákyně se umístily osmé ze šestnácti zúčastněných týmů. Naši školu v této kategorii reprezentovala Nikol Cardová, Žaneta Syrová, Adéla Burianová, Barbora Mikysková a Natálie Řehořková.
Děkujeme všem závodnicím a závodníkům, jejich učitelům a učitelkám za vzornou reprezentaci domovských škol. Doufáme, že se budeme v příští letech znovu potkávat. Za organizátory se pokusíme doladit nedostatky a uspořádat opět přátelskou a sportovní akci, která se ponese v duchu fair play.
Foto:https://www.rajce.idnes.cz/skolabudisov/album/prespolni-beh-2025