Obsah
Přírodní zahrady mají mnoho podob. Ty s certifikací se zavázaly pečovat o půdu, rostliny a živočichy v souladu s přírodou. Najdete je u domů ve městě i na vesnici, u škol i na veřejném prostranství. Rádi i vás provedeme principy přírodního zahradničení, poradíme jak na certifikaci a vysvětlíme, čím je přírodní zahradničení užitečné.
Školní zahrady a prostranství jsou nejbližším kouskem přírody, se kterým se mnohé děti setkávají a kde mohou pozorovat, učit se a poznávat přírodní děje. Napomáhají dětem vážit si nejen přírody, ale i sama sebe. Jsou přírodní učebnou.
Školní zahrady ale netvoří jen záhony k pěstování zeleniny. Ve skutečné přírodní učebně najdeme různé biotopy, bylinkové záhonky, pěstební plochy, meteorologickou stanici, pokusná políčka, ohniště, amfiteátr pro pořádání akcí a představení, jezírko, venkovní učebnu se stolky a lavičkami apod. Takovéto školní zahrady jsou vhodným místem pro výuku všech školních předmětů a také ideálním prostředím pro volnočasové aktivity dětí i jejich rodičů. Pozemky kolem školy jsou zároveň důležitou součástí veřejné zeleně obce či města a měla by jim být věnována patřičná péče.