Eduroam

English version Odkaz na anglickou verzi (20.11 kB)

ZŠ Budišov je připojena k eduroamu.

eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila v roce 2021. Byl tak učiněn další krok ke zvýšení kvality zajištění studia a prestiže instituce.

Jeden účet. Kdekoliv.

Registrovaný účastník může používat tuto bezdrátovou síť (kdekoliv je dostupná) pomocí jednoho uživatelského účtu. Správu účtu provádí domovská (zřizující) organizace.

Použití roamingu je jednoduché, řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam k dispozici. Podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu. Odtud také akronym: education roaming.

Služba je pro všechny účastníky zdarma.

Aktivace eduroam účtu

eduroamu se používá uživatelské jméno sestávající ze dvou částí - samotného uživatelského jména a realmu. Za uživatelské jméno, na něž jste zvyklí z ostatních systémů školy/institucí, budete v rámci roamingu přidávat znak @ a realm zsbudisov.cz. Než budete moci roaming využívat, budete si také muset nastavit eduroam heslo.

Nastavení uživatelských zařízení pro připojení k eduroamu

Pro bezpečné připojení k eduroamu nestačí jen zadat jméno a heslo. Musíte si nastavit i kontrolu certifikátů, nejsnazší je to učinit pomocí eduroam CAT, viz dokumentace na eduroam.cz.

Pro ruční nastavení budete potřebovat následující informace:

•   název sítě (SSID): eduroam
  •   protokol připojení: 802.1x
  •   zabezpečení a šifrování: WPA2/AES
  •   ověřování: PEAP (alternativně TTLS)
  •   vnitřní autentizační protokol: MS-CHAPv2
  •   jméno RADIUS serveru: radius.zsbudisov.cz
  •   certifikační autorita: DigiCert Assured ID Root CA
  •   IP adresa je přidělována automaticky prostřednictvím protokolu DHCP

Pokryté prostory

eduroam je vysílán ve všech učebnách, kabinetech a chodbách.

Filtrování provozu

Provoz školy je filtrován v souladu se zákony ČR.

Podpora

Uživatelé naší školy se mohou obracet na email  eduroam@zsbudisov.cz

Návštěvníci s eduroam účtem by měli podporu hledat primárně své domovské instituce, tedy té, která jim poskytla účet.