Výchova k občanství v 6. a 7.B třídě

Výchova k občanství v 6. a 7.B třídě 1 Žáci 6.třídy a 7.B si v hodině výchovy k občanství připomněli svátek - Mezinárodní den žen. K této příležitosti vyrobili přáníčko.

Svátek MDŽ od svého zavedení symbolizoval boj žen za jejich práva a své kořeny má už na začátku minulého století, kdy tato otázka začala být více aktuální. 8. března 1908  vyšly do ulic New Yorku americké švadleny, které požadovaly mimo jiné volební právo.

V Evropě o zavedení Mezinárodního dne žen rozhodla v roce 1910 konference v Kodani a poprvé se svátek, kterým ženy poukazovaly na nedostatečnou rovnoprávnost, slavil v několika evropských zemích v roce 1911.

V roce 1975 uznala Organizace spojených národů MDŽ jako oficiální svátek a přijalo ho také mnoho národních vlád. V roce 2001 vydalo OSN u příležitosti MDŽ poselství, ve kterém poukázalo na nerovnoprávné zastoupení žen ve veřejném životě.

Foto: https://skolabudisov.rajce.idnes.cz/MDZ/

Vytvořeno: 12. 3. 2023