Obsah

Setkání škol 6. 6. 2024 – Robotické dopoledne

Typ: ostatní
Setkání škol 6. 6. 2024 – Robotické dopoledne 1 Dne 6. 6. 2024 se v rámci projektu Šablony IV. uskutečnilo setkání tří škol – Budišova, Rudíkova a Tasova.

Celé dopoledne bylo zaměřeno na poznávání a rozvoj ICT technologií, zejména na robotiku a 3D modelování a tisk.

Celkem se této akce zúčastnilo 24 žáků (po 8 z každé školy) + 7 žáků ze ZŠ Budišov, kteří se těmto oborům celý rok věnovali a mají s nimi velké zkušenosti. Tím všem zainteresovaným žákům děkuji, byli skvělí.

Jak jsem uvedl výše, první část dopoledne byla věnována praktickému cvičení a ukázkám. Byly dvě stanoviště. Jedno, které bylo zaměřeno na 3D modelování, měli pod svou správou žáci 9. ročníku (M. Dostál, L. Coufal, M. Hajduk). Soustředili se na modelování v programu Tinkercad a pro žáky vymysleli i soutěž v modelování. Součástí tohoto workshopu byla i přednáška Michala Dostála na téma 3D tisk, který byl tématem jeho ročníkové práce, a samozřejmě praktický tisk.

Druhé stanoviště měli na starost žáci 8. ročníků (T. Mejzlík, A. Prokop, M. Matoušek, D. Pyrochta a A. Tománek). Zde účastníci sestavovali roboty ze stavebnic VEX GO a VEX IQ. Úkol byl nejen sestavit robota, ale i naprogramovat funkční algoritmy, nastavit ovládání, popř. zprovoznit čidla. Následně žáci své roboty ovládali a zkoušeli jejich funkčnost.

Další částí tohoto workshopu byla přednáška doc. RNDr. Jana Sedmidubského, Ph.D., z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. On sám se zabývá vývojem a aplikací AI. Žákům představil velmi zajímavou přednášku o tom, jak AI funguje, zmínil její vývoj, klady, zápory a možná rizika jejího používání. Této přednášky se zúčastnili i ostatní žáci 8. a 9. ročníků. Pan docent byl sám v mírných rozpacích, protože pro tak mladé publikum přednášel vůbec poprvé v kariéře. Ale opět musím přiznat a panu docentovi i tímto poděkovat za to, že jeho přednáška byla nejen zajímavá, ale pro přítomné i zcela srozumitelná. V závěru dal možnost všem přítomným položit otázky ohledně vývoje ICT, na něž odpovídal.

Nakonec bych zdůraznil, že všichni účastníci si celé dopoledne opravdu užili a zaznamenali jsme pouze kladné reference. Zde přítomní pedagogové z Tasova a Rudíkova se vyjádřili, zda by se podobná akce nemohla uskutečnit i příští rok. Myslím si, že ZŠ Budišov si opět udělala velmi dobré jméno a zlepšila svoji reputaci.

Foto: https://www.rajce.idnes.cz/…024


Vytvořeno: 10. 6. 2024
Poslední aktualizace: 10. 6. 2024 15:37
Autor: