Program o Nicolasi Wintonovi

Program o Nicolasi Wintonovi 1 28. 11. navštívili žáci osmé třídy v Třebíči program o siru Nicolasi Wintonovi.

Zhlédli projekci filmu Nickyho rodina, natočeného slovenským režisérem Matejem Mináčem. Program, doprovázený komentářem dramaturga Zdeňka Tulise, který se s Wintonem taktéž osobně znal, jim přiblížil osobnost britského zachránce 669 dětí.

V roce 1939 se všeobecně v Evropě očekávalo, že to, co přijde, nebude nic příjemného, proto někteří rodiče (často židovského původu) učinili nelehké, avšak prozřetelné rozhodnutí, že zachrání před smrtí alespoň své děti tak, že je pošlou do zahraničí. A právě Brit Nicolas Winton byl tím, kdo vše zařídil. Sháněl peníze, rodiny ve Velké Británii, někdy i falšoval doklady, aby celý proces urychlil, vypravoval vlaky s dětmi. Poslední, největší, transport dětí do Velké Británie neproběhl. Vypukla totiž druhá světová válka.

Winton o svém činu nikomu neřekl, tak skromný byl. Až po mnoha letech jeho žena objevila na půdě knihu výstřižků. Svět se o hrdinovi dozvěděl. Nicky Winton se téměř po padesáti letech setkal s „dětmi“, které zachránil.

Mezi žáky osmé třídy nezůstal ani jediný student, kterého by se Wintonův čin svou velikostí a opravdovostí nedotknul. Mnozí žáci si ne náhodou Nicolase Wintona vybrali následně jako předmět charakteristiky ve slohové práci na téma „Můj hrdina“.

Vytvořeno: 7. 1. 2020
Poslední aktualizace: 13. 1. 2020 18:07