Odpoledne s robotikou

Odpoledne s robotikou 1 Dne 26. 4. se uskutečnilo, jak doufám ne první Odpoledne s robotikou.

Naše škola již dříve zakoupila robotické stavebnice řady VEX a naším cílem je, abychom tyto stavebnice úspěšně začlenily do nové výuky Informatiky a tím rozšířili digitální kompetence našich žáků.

Upřímně řečeno, tyto stavebnice mají několik úrovní a první z nich (VEX 123) již byla úspěšně aplikována do výuky u ročníků 1. stupně, ale i u 2. stupně, kde žáci 7. ročníků zvládli tyto roboty úspěšně programovat přes codéry nebo přes aplikaci a bluetooth.

Nyní jsem se rozhodl pro žáky 7., 8. a 9. ročníků uskutečnit Odpoledne robotiky, kde jsme se chtěli seznámit s robotickými stavebnicemi vyšších řádů a to jmenovitě se stavebnicí VEX GO. Abychom se tohoto úkolu správně zhostili, přijela za námi z Jihlavy pomoci pracovnice NPI Mgr. Hanka Hyksová. Ta se těmito roboty dlouhodobě zabývá, napsala několik obsáhlých manuálů a provádí školení s touto technologií.

Odpoledne jsme se pustili: já, paní školitelka, paní učitelka Eva Pospíšilové a našich sedm statečných žáků ze 7. a 8. ročníku do „montování“ robotů. Všichni jsme byli mile překvapeni, jak nám to šlo. Každý pracovní tým byl schopen sestrojit robota na kolečkách. A pak? Pak už jsme si jen hráli. A bylo jedno, jestli jsme robota osadili čidly (očním senzorem nebo dotykovým), či elektromagnety. Jestli jsme jeho kroky programovali nebo jej předělali na dálkové ovládání, prostě jsme se bavili. Určitě doporučuji shlédnout fotografie a krátká videa, která jsou umístěna na webu školy. Například soupeřní jejich robotu stojí za zhlédnutí J.

Co říci závěrem. Nejen, že na naší škole je spousta skvělých „týnejdžrů“, jenž se nebojí obětovat svůj čas a do pozdního odpoledne být ve škole, ale hlavně jsou to kluci, u nichž převládá technické myšlení. A oni jej chtěli a chtějí dál rozvíjet. Děkuji hlavně jim, ale taky lektorce p. Hyksové i p. učitelce Pospíšilové za společný čas.

P. S. Po zjištění toho co robotické stavebnice VEX umí, a co většího by jsme mohli sestrojit, jsme se domluvili, že se určitě v brzké době opět sejdeme a pustíme se do něčeho „většího“. Klukům se líbí robotická ruka. A já na to: „Proč ne?!“ Sám jsem zvědavý, jak další kolo tohoto příběhu bude dál pokračovat. Výzva přijata.

Autor článku:

Ondřej Bachr