Obsah

Pokusné ověřování – exkurze 9. třídy do jihomoravské Strážnice

Typ: ostatní
Pokusné ověřování – exkurze 9. třídy do jihomoravské Strážnice  1Skanzen Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy je ukázkou lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka.

 

První snahy o vybudování národopisného muzea v přírodě na jihovýchodní Moravě se objevily na počátku 20. století. Teprve v roce 1973 se začalo s výstavbou muzea ve Strážnici. Od roku 1981 jsou veřejnosti zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství. Celkem je zde umístěno 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí.
Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území.
Pro návštěvníky pořádá každoročně Národní ústav lidové kultury v areálu muzea zvykoslovné pořady - např. stavění máje, dožínky, zarážení hory apod., ukázky rukodělných technik, akce pro děti a vždy poslední víkend v červnu se stává atraktivním prostředím pro programy Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice.

 

Zámek - Strážnice

Ve 2. polovině 13. století bylo na ochranu zemských moravsko-uherských hranic vybudováno několik hradů, k  nimž patřil i ten strážnický. Byla to doba vlády krále Přemysla Otakara II., kdy došlo k posunu hranic a trvalému připojení strážnického panství k Moravě. Jeho název

i pojmenování města bylo odvozeno právě od této strážní funkce. 

 V současné době je zámek státní, je o něj dobře pečováno. Ze zámeckých interiérů je zde možno si prohlédnout zámeckou historickou knihovnu s 13 000 svazky knih a zámeckou kapli s historicky cenným oltářem a vybaveným interiérem. Mohutné zámecké schodiště je lemováno vzácnými olejomalbami bývalých majitelů panství. 

 

FOTO: https://skolabudisov.rajce.idnes.cz/Pokusne_overovani_-_exkurze_9._tridy_do_jihomoravske_Straznice/      

 

 

 


Vytvořeno: 15. 5. 2019
Poslední aktualizace: 15. 5. 2019 21:03
Autor: