Exkurze Hlinsko

Exkurze Hlinsko 1 V rámci projektu Pokusné ověřování – paměťové instituce „Betlém školám“ se 14.5.2019 první, druhá a 3.A třída vypravily na celodenní exkurzi do Hlinska.

Zde žáci navštívili památkovou rezervaci lidové architektury, která je charakterizována roubenými domky. Ty obývali především hrnčíři, krejčí, pastýři a další řemeslníci. Žáci se seznámili se způsobem života  obyvatel, kteří zde žili od poloviny 18. století. Roubené domky svou architekturou připomínají lidové betlémy znázorňované především v Čechách. Děti viděly typicky bohatě vyřezávané lomenice, seznámily se s křestním listem každého domu, viděly šindelovou střechu, prozkoumaly jednotlivá stavení. Seznámily se s  černou kuchyní, zjistily, jak se jmenuje stolička ševce, poznaly funkci kamnovce, vnímaly velikost obydlí a uspořádání rodinného života před dávnými časy. Paní původkyně laskavým slovem je doprovázela po celé vesničce. A i když byla velká zima, děti exkurzi zvládly s úsměvem na tváři. O to více se těšily na oběd ve stylovém domě č.p. 157  v Hospodě u svatého Huberta, který byl postaven bez použití jediného hřebíku.

Po obědě jsme se vydali k domovu a následující den jsme ve škole pracovali s PL Zápisník malého objevitele. Exkurze se vydařila, děti byly všímavé a hodné, oběd i se zákuskem všem chutnal, a tak se všichni těšíme na další společnou a vydařenou akci.

Závěrem je potřeba poděkovat paním učitelkám z první a druhé třídy, které akci obětavě zorganizovaly a zajistily.

FOTO: https://skolabudisov.rajce.idnes.cz/Exkurze_Hlinsko_14.5.2019

Vytvořeno: 21. 5. 2019